PREDNOSTI BIM TEHNOLOGIJE U ARHITEKTURI I GRADJEVINARSTVU

BIM (Building information modeling) tehnologije se razvijaju već više od 10 godina ali su u poslednje vreme u sve većoj primeni. Poslednjih par godina u arhitekturi I građevinarstvu sve više se insistira na korišćenju BIM tehnologije radi povećanja efikasnosti I kontrole grešaka. Korišćenjem BIM softvera postigla se bolja I brža kontrola nad procesom projektovanja kao I lakša saradnja među učesnicima.

Na BIM tehnologiju treba gledati ne samo kao verniji prilaz arhitekture (kao naravno i svih drugih oblasti), u odnosu na prikazivanje koje smo do sada uspevali da postignemo sa tradicionalnim načinom projetovanja, nego kao na bazu podataka iz koje možemo dobiti bilo koji informaciju koja nam je potrebna.

Uopšteno govoreći, BIM način projektovanja u stvari kreira bazu podataka u kojoj se na jednom mestu nalaze u digitalnom formatu informacije o dimenzijama elementa, količinama materijala ili bilo kog drugog parametra elemenata (cena, proizvođač, boja…) dostupnih svim učesnicima u projektu kako projektantima svih uključenih struka, proizvođačima opreme, investitorima itd.

UŠTEDA NOVCA I VREMENA

Kao što možete videti na grafiku, kako napreduje proces projektovanja povećavaju se troškovi izmena a mogućnost da se utiče na sam proces projektovanja se smanjuje.

Kako angažovanje na BIM procesu projektovanja doživljava vrhunac u ranijim fazama projektovanja u odnosu na tradicionalni način projektovanja, možete zaključiti da se i cena projektovanja smanjuje.

U fazi izrade radne dokumentacije, koja je do sada u tradicionalnom procesu projektovanja angažovala najviše resursa, BIM proces projektovanja, podrazumevajući postojanje svih elemenata u modelu, angažuje resurse samo na njihovom sastavljanju u neki od vidova grafičke prezentacije.

Mogućnost postojanja neslaganja izmedju delova projekta je isključena.

OSNOVNE PREDNOSTI BIM U ODNOSU NA CAD PROJEKTOVANJE:

  • Visok stepen vizualizacije
  • Bolja saradnja između učesnika u procesu projektovanja
  • Kontrola grešaka I kolizije između struka.
  • Celokupan projekatu jednom dokument.
  • Standardizacija dokumentacije.
  • Mogućnost brze izmene uzrokuje smanjenje troškova
  • Dostupnost informacija o objektu