Zašto učesnici na izgradnji jednog objekta imaju otklon prema implementaciji BIM-a?

Postoje tri glavna razloga:

  • Neznanje i nespremnost da se usvoji promjena
  • Nedostatak resursa za korištenje BIM radnog procesa
  • Zablude o celokupnom konceptu BIM-a

Prva dva razloga vezana su za pogrešne procene građevinskih stručnjaka da i dalje mogu biti konkurentni i profitabilni na građevinskom tržištu čak i ako ne koriste BIM.

Činjenica da se BIM u svetu koristi oko 20 godina a kod nas je tek u začetku, demantuje one koji tako misle. Mnoge zemlje donele su zakonsku regulativu za korišćenje BIM-a.

Vrlo brzo desiće se da oni koji ne počnu da rade u BIM-u tj. ne implementiraju BIM u svoj projektni sistem neće moći da rade ni u zemlji ni u inostranstvu ili barem neće biti konkurentni.

Da li je BIM u stvari samo 3D modelovanje?

Postoji široko raširena zabluda u okviru građevinske indrustije o tome da je BIM u stvari samo novi naziv za 3D modelovanje objekata. Međutim ovo nije tačno. BIM je proces za razvoj 3D modela objekta u okruženju koje je zapravo baza podataka. On omogućava da se u ranim fazama projekata koordinišu informacije između projekata struka, otklone problemi izgradnje objekta.

Kada svi arhitektonski biroi budu počeli da koriste BIM ne samo za vizualizaciju dizajna, već za rešavanje tačaka sukoba projekata različitih struka, kada građevinski projektni biroi budu počeli da koriste BIM ne samo da bi mogli da 3D model konstrukcije pošalju arhitektama kako bi ispoštovali ugovore, nego i da bi lakše i brže dolazili do potrebnih količina materijala i olakšali sebi praćenje gradnje, kada svi „instalaterski“ projektni biroi (mašinski, elektro, vodovod i kanalizacija) budu počeli da koriste BIM ne samo da bi ispoštovali ugovore nego i shvate da na taj način otklanjaju probleme koji se mogu javljati pri izvođenju njihovih instalacija, tada ćemo moći da kažemo da je otpočela BIM era projektovanja.

Ali zapravo pravi početak BIM-a, desiće se kada BIM ne budu koristili samo projektantske kuće  nego kada ga usvoje i izvođači.

Mojoj firmi ne treba BIM!

Kako bi u startu odustali od implementacije BIM-a u svoje biroe neki preduzetnici smatraju da BIM nije potreban njihovom timu jer su dosadašnji usvojeni načini rada i procedure sasvim jednostavni i pravolinijski, i da će uvođenje BIM-a samo zakomplikovati proces projektovanja. Međutim problemi nastanu kada se te iste organizacije susretnu sa projektima veće složenosti. BIM je zapravo put do rešenja. Njihova predrasuda vezana je za složenost projekata a ne za organizacionu strukturu.

Od vitalnog je značaja da i male projektanske kuće demonstriraju sposobnosti BIM-a kako bi se uklapanjem u procese rada velikih firmi mogle pozicionirati na tržištu. BIM neće ometati strukturu organizacije veće će unaprediti krajnje rezultate.

BIM će biti potreban samo za državne projekte!

Za rad na svim javnim projektima biće potreban  BIM.

Ukoliko niste dovoljno veliki da dobijete neki državni posao moguće je da vam ne treba BIM, ali da li će te onda moći da budete pod izvođači velikih firmi koje dobiju velike državne projekte? Svakako ne. Ukoliko ne implementirate BIM-a u svoje procese projektovanja umanjujete sebi šanse.

Zapravo, na svim projektima biće potreban BIM.

Podizanje nivoa implementacije BIM standarda za rad na BIM novou 2 za građevinske firme doneće prednost u smislu da će ostati profitabilne i konkurentne na građevinskom tržištu čak i kada rade na manjim projektima privatnih investitora.

Ako se prihvati činjenica da BIM nije ništa drugo do digitalno okruženje za povećanje produktivnosti i  smanjenje dopunskih radova tada njegovo usvajanje dolazi nevezano za veličinu ili prirodu projekata na kojima radite.

BIM je pokrenut s jasnom potrebom za potvrđivanje zdravog tržišnog nadmetanja različitih građevinskih firmi kako bi se pokrenula digitalizacija u izgradnji zgrada i projekte razvoja infrastrukture. Oslobađanje od predrasuda će samo omogućiti nove procedure za izvođače, projektantske kuće i svakog profesionalaca u građevinskoj industriji pomoću kojih će raditi sa većom produktivnošću i uspeti da ostanu profitabilni.

Категорије: BIMDynamo